WhatsApp

Sıkça Sorulan Sorular

Su tasarruf ürünlerine ilişkin merak ettiğiniz konularla ilgili cevaplara buradan ulaşabilirsiniz.

1) Mevcut Musluklara Su Tasarruf Kartuşu Takın

Mevcut lavabo musluklarınıza 3 litre/dakika debili su tasarruf kartuşu takarak su tüketiminizi %50 azaltın ve enerji tasarrufu sağlayın. Su tasarruf kartuşları ucuz, kolay ve çevre dostu bir çözümle su kaynaklarını korumaya katkıda bulunmanıza yardımcı olur. Kolay kullanımları ve uygun fiyatları sayesinde, herkesin yararlanabileceği pratik bir çözümdür.

2) Mutfak Musluklarına Su Tasarruf Kartuşu Takın

Mutfakta yapılan hemen hemen her işlem, su tasarruf ürünleri kullanılmadan büyük bir para israfına neden olabilir. Ancak, özellikle mutfak musluk bataryasına takılan 5 litre/dakika debili su tasarruf kartuşları gibi doğru ürünlerle, su tüketimini %50 oranında azaltarak su israfını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

3) Mevcut Duşlara Duş Debi Regülatörü Takın

Duş almak evlerimizde su ve enerji tüketimini en fazla artıran aktivitelerden biridir. Duşlara takılacak duş debi regülatörlerle duşta %50 su tasarrufu sağlayabilir ve duş keyfinizden ödün vermeden evdeki sıcak su tüketimini azaltabilirsiniz. Duş debi regülatörlerle su tüketimini yarı yarıya azaltırken, sıcak su kullanımını da azaltabilirsiniz. Hem çevre dostu hem de ekonomik olan bu ürünlerle su ve enerji faturalarınızda ciddi bir azalma sağlayabilirsiniz, aynı zamanda keyifli bir duş deneyimine de sahip olabilirsiniz.

4) Akan Musluk Varsa, Hemen Tamir Edin

Musluğunuz kapalıyken sürekli su damlatıyor veya aç-kapa yaparken tutukluk yapıyorsa musluğunuzu hemen tamir edin, su israfını önleyin. Damlatan musluklar, günlük 45 litreye kadar su kaybına neden olabilir.

5) Dişlerinizi Fırçalarken, Suyu Kapatın

Dişlerinizi fırçalarken mutlaka suyu kapatın! Diş ve ağız sağlığınız için önemli olan bu rutin, aynı zamanda su tasarrufu için de kritiktir. Bu basit adım, hijyenik alışkanlıklarınızı sürdürürken su tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır. Lütfen unutmayın, su kaynaklarımızın korunması hepimizin sorumluluğunda.

6) Küveti Doldurmak Yerine Duş Alın

Küvet yerine duş alarak su tasarrufu yapın! 150 litre suyu israf etmek yerine, sadece 50 litre kullanarak hem su hem de enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Unutmayın, su kaynaklarımızın korunması hepimizin sorumluluğunda ve doğal kaynakları israf etmek, gelecek nesilleri olumsuz etkileyecektir.

7) Kısa Duş Alın

Kısa bir duş, su tasarrufu için basit ama etkili bir yöntemdir! Sadece 1 dakika bile azaltarak, her yıl binlerce litre suyu kurtarabilirsiniz. Bu basit ama etkili yöntem, su kaynaklarımızın korunması için hepimizin katkısının önemini vurguluyor. Hayal kurmayı daha uygun bir yerde yapın ve doğal kaynakları israf etmekten kaçının.

8) Sabunlama Yaparken Suyu Kapatalım

Tıpkı tıraş olurken veya diş fırçalarken olduğu gibi duş esnasında da vücudunuzu sabunlarken veya saçınızı şampuanlarken suyu açık tutmayınız. Böylece sadece durulama aşamasında suyu açarak, daha az su ile hijyen sağlayabiliriz.

9) Çift Kademeli Rezervuar Kullanın

Çift kademeli rezervuar kullanarak su tasarrufu yapabilirsiniz. Bu özellik, kullanıcının rezervuarı çalıştırırken ne kadar su kullanacağını seçmesine olanak tanır. Daha az su kullanarak, yıllık su tüketiminizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz ve doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

10) Akan Suyun Altında Bulaşık Yıkamayın

Aşırı su tüketimini engellemek için bulaşıklarınızı sürekli akan suyun altında yıkamak yerine, lavaboyu doldurarak veya bir bulaşık kabı kullanarak yıkayın.. Böylece su tasarrufu sağlayacak ve doğal kaynakları koruyacaksınız. Unutmayın, küçük adımlar bile büyük etki gösterebilir!

11) Makinede Ön Yıkama Yapmayın

Göz alıcı kokulara, pırıl pırıl temizliğe ve yenilenmiş kıyafetlere ulaşmak için çamaşır veya bulaşıklarınızı ön yıkama yaparak daha iyi temizleyeceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bu düşünce yanlış! Çünkü günümüz modern makine, ön yıkama yapmadan da kirli lekeleri tamamen çıkarabilir. ECO programı, yüksek performans ve minimum çevresel etki ile en verimli seçenektir.

12) Damla Sulama Yöntemini Tercih Edin

Damla sulama yöntemi, bahçenizi diğer sulama yöntemlerine göre %50’ye kadar daha az su kullanarak sulamanızı sağlar. Bu yöntem, yüzey akışı ve buharlaşma gibi su kayıplarını en aza indirir ve suyu daha verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar. Su kaynaklarının azaldığı günümüzde doğal kaynaklarımızı korumak için bahçenizi damla sulama yöntemiyle sulayın ve su tasarrufu yapın!

Cevap: El yıkarken, bulaşık yıkarken, traş olurken, diş fırçalarken, duş alırken harcadığımız fazla su kaybını (israf boyutu), tasarruf özelliği taşıyan akış düzenleyicilerin içindeki debi sabitleyici mekanizması ile gereksiz su tüketiminin önüne geçerek kullanım esnasında %50 su tasarrufu sağlanır.

Su tasarruf kartuşları lavabo, bide ve eviye bataryalarına uygulanırken duş debi regülatörleri, el ve tepe duşlarında kullanılır.

Bu sayede su tasarruf ürünleri, değerli bir kaynak olan suyun sorumlu kullanımını destekleyerek su ve enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı oluyorlar.

Cevap:

1) Su tasarruf kartuşu ve duş debi regülatörü sayesinde suyun azamı akış hacmi sınırlandırılıyor ve böyle su tüketimindeki israf boyutu kendiliğinden ortadan kaldırılmış oluyor. Örneğin, normal bir musluk bataryası 5-6 bar basınçta dakikada yaklaşık 10 litre su akışı sağlarken, musluk ucuna takılan su tasarruf kartuşu, musluktaki su akış debisini sabitleyerek dakikada 5 litre’lik bir debi değeri elde edilir ve %50 oranında su tasarrufu sağlıyor.

2) Aynı şekilde geleneksel bir duş bataryası 5-6 bar basınç altında dakikada yaklaşık 18 litre su tüketirken batarya ile hortum arasına takılan duş debi regülatörü ile el veya tepe duştaki su akış debisini 0,5 barda sabitleyip dakikada maksimum 9 litre su hacmine izin vererek %60 oranında su tasarrufu sağlıyor.

3) Lavabo ve duş bataryalarda kullanılan bu ürünler, suyun akış konforundan ödün vermeden, öngörülen debiye erişilene dek sınırlandırma yapmayan, ani basınç değişikliklerden etkilenmeyen özelliktedir (diyafram sistemli ürünler).

Cevap: Standart lavabo armatürlerde 5-6 bar basınçta dakikada en az 10 litre olan su tüketimini 5 litreye indirerek, % 50’ye varan oranda su tasarrufu sağlıyor. Duş bataryalarda ise 18 litre olan su tüketimini 9 litreye düşürerek yine %50 oranında su tasarrufu sağlıyor. Mevcut bataryada tüketimin varsayılan 10 ve 18 litreden daha yüksekse, tasarruf oranı %50’den daha yüksek olur.

Cevap: Evet. Özellikle diyafram sistemli ürünler her türlü turizm tesisleri, eğitim veren okullar, yüksek okullar, üniversiteler, hastaneler, askeri kışlalar, oteller, kamu kurumları gibi çok katlı binalarda, ayrıca özel sektörde faaliyet gösteren restoran ve gıda firmaları, kısaca suyun çok tüketildiği tesisler ve umuma açık alanlardaki tüm WC’leri kullanılır.

Cevap: Ürünlerin dış gömlekleri (tutturucu elemanlar) %100 pirinç malzemeden üretilmiş olup krom kaplıdır. Akış düzenleyici ve duş debi regülatörler POM malzemedendir. Asetal, poliasetal ve poliformaldehid olarak da bilinen POM, yüksek sertlik, düşük sürtünme ve mükemmel boyut kararlılığı gerektiren hassas parçalarda kullanılan bir mühendislik termoplastiğidir. Bu malzemenin kullanıldığı birkaç diğer örnek alanlar: kırılmaz borular, otomotiv parçaları, koruyucu kasklar ve özel oyuncaklar (örneğin: Lego). Oldukça mukavemetlidirler.

Üründeki diyafram parçalar ise EPDM (Etilen Propilen Dien Kauçukları) malzemedendir. Bir elastomerik malzeme olarak doğal özelliklerinden ötürü dış ortam şartlarına ve düşük sıcaklıklardaki ortamlara mükemmel dayanım sağlar.

Cevap: Üründe kullanılan tüm malzemeler Türk Gıda Kodeksine uygun, insan sağlığına zarar vermeyecek POM malzemeden üretilmiştir.

Cevap: Lavabo muslukları, su çıkış uçlarının diş çapı ve dişi/erkek yapısına göre farklılık gösterebilirler.

Bu nedenle ürünü satın alırken, mevcut musluğunuzun su çıkış ucunun dıştan dişli mi yoksa içten yivli mi olduğunu tespit ederek, buna göre uyumlu ürün modelini almanız faydalı olur. Satın alınan ürün uyum sağlamıyorsa, ürünü musluktan çıkan kendi gömleğine (M24/22) yerleştirerek de kullanabilirsiniz. Aksi takdirde ürünü satın almadan önce tedarikçi firmadan sorunuz.

Duşlar için kullanılan tasarruf ediciler genelde tüm duş bataryalara uyumludur.

Dış Gömlekler ve Diş Üstü Ölçüleri

WhatsApp Destek Hattı – 0545 875 81 27 üzerinden de bilgi alabilirsiniz.

Cevap: Ürünler, sıcak su kullanımı için uygundur. Sıcağa dayanıklı malzemelerden üretilmiştir.

Cevap: Su tasarruf kartuşları ve duş debi regülatörleri 20 bar basınç testlerinden başarıyla geçmiş olup, katalog değeri olarak 8 bar basınçlarda sürdürülebilir dirençte oldukları verilir. Şehir şebeke basınçları genelde 3-5 bar arasındadır.

Cevap: Genelde görünümü bulanık ve dibinde çökelti bırakan sular, tortulu olarak değerlendirilir. Tortu, suyun kullanım amacı her ne olursa olsun, tolere edilmesi pek mümkün olmayan bir parametredir. Ürünün kartuş içinde bulunan kubbemsi kum/tortu filtresi, bina tesisatından gelen pisliklere karşı süzme görevini görür ve bunların sisteme girişini engeller. Musluk ucundan sökülerek yılda 1 kere su altına tutularak temizlenmesi tavsiye edilir.

Aynı durum, geleneksel (tasarrufsuz) perlatörler için de geçerlidir.

Cevap: Perlatörler filtre görevinin yanında (organik filtreleme yapmaz) hava ile suyu karıştırarak yumuşak bir akış sağlar ve suyun sıçramasını engeller. Ayrıca oluşturduğu oksijen yoğunluğu ile sudaki klorun uçmasını nispi olarak hızlandırır. Geleneksel musluklarda dahili bir şekilde gelir ve musluk etiketinde “A sınıfı su verimliliği” ile tanımlanmamış ise bunlar, tasarruf özellikli değildirler.

Demek ki, suyun hava-su karışımlı akması o perlatörün tasarruflu olduğuna işaret etmez.

Su tasarruf kartuşları ise, hem suyu hava ile zenginleştirerek geleneksel perlatörlerden beklenen tüm fonksiyonları yerine getirirler hem de akış performansı azalmadan akan su miktarını sınırlandırarak lavabodaki günlük su tüketimini %50 oranında azaltırlar.

Cevap: Tıkanma veya kırılmadan dolayı eski perlatör fonksiyonunu yitirmiş ise (su akışı çok yavaş, köpürme yapmıyor veya etrafına su sıçratıyor), ürünün metal sabitleyici elemanı olan dış gömleğini kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu durumda gömleksiz bir su tasarruf kartuşu satın almanız yeterli olacaktır. Montaj Talimatı

DİŞ ÇAPLARI:

 • Musluğunuzun su çıkış ucunun erkek/dişi durumunu tespit ediniz. Bunun için öncelikle musluk ucundaki mevcut perlatörü bir kurbağacık yardımıyla sökünüz.
 • Musluğunuzun ucundaki yivler (dişler) musluk içinde kalıyorsa, İÇ DİŞLİ (dişi) musluğa sahipsiniz demektir ve karşılığı olan DIŞ DİŞLİ (erkek) gömleğe ihtiyacınız vardır (Ø M24). Piyasadaki muslukların %70’i böyledir.
 • Musluğunuzun ucundaki yivler (dişler) musluk dışında kalıyorsa, DIŞ DİŞLİ (erkek) musluğa sahipsiniz demektir ve karşılığı olan İÇ DİŞLİ (erkek) gömleğe ihtiyacınız vardır (Ø M22). Montaj Talimatı
 • Erkek/Dişi durumunu tespit etme imkanınız yoksa ürün satın alırken iç/dış gömlekli (çift taraf yivli) su tasarruf kartuşunu tercih edebilir veya gömleksiz bir ürün satın alabilirsiniz (Montaj Talimatı Çift Yivli Gömlek – Montaj Talimatı Gömleksiz).
 • Musluk ucu standart dışı ölçülerde ise, tedarikçinizle görüşerek uygun redüksiyonlu bir gömlek tespit ediniz. WhatsApp Destek Hattı – 0545 875 81 27
 • Tüm duşlarda bağlantı diş çapı Ø M22 olup umumiyetle uyumsuzluk durumu yaşanmaz. Montaj Talimatı

 

DİŞ ÇAPLARI: KULLANIM YERİNE GÖRE TAVSİYELER:

 • Lavabo musluklarda, dakikada 2 litre (yağmurlama akışlı) veya 3 litre (havalandırılmış akışlı) veren su tasarruf ürünleri tavsiye edilir. Böylece, tasarrufsuz haliyle dakikada ortalama 7 litre su tüketim olan bu alanda en az %50 su tasarrufu sağlanır. Montaj Talimatı
 • Mutfak bataryalarda, dakikada 5 litre (havalandırılmış akışlı) veren su tasarruf ürünleri tavsiye edilir. Böylece, tasarrufsuz haliyle dakikada ortalama 10 litre su tüketimi olan bu alanda en az %50 su tasarrufu elde edilir. Montaj Talimatı
 • Çeşme tip tek girişli kısa musluklarda (Ø M22), dakikada 2 litre veya 3 litre (lavabolarda – Montaj Talimatı)., taharet musluklarda ise dakikada 5 litre veren su tasarruf ürünleri tavsiye edilir (Montaj Talimatı). Böylece, tasarrufsuz haliyle dakikada ortalama 7-10 litre su tüketim olan bu alanda en az %50 su tasarrufu sağlanır.
 • Çeşme tip tek girişli kısa musluklarda su tasarruf kartuşu küple adaptör yardımıyla musluk uçlarına da takılabilir. Bu durumda, dakikada 2 litre veya 3 litre (lavabolarda), taharet musluklarda ise dakikada 5 litre veren su tasarruf ürünleri tavsiye edilir. Böylece, tasarrufsuz haliyle dakikada ortalama 7-10 litre su tüketim olan bu alanda en az %50 su tasarrufu sağlanır (Montaj Talimatı)
 • Duş bataryalarda, dakikada 9 litre (el duşu) veren duş debi regülatörü tavsiye edilir. Ø M250’den geniş tepe duşlar için dakikada 12 litre duş debi regülatörü önerilir. Böylece, tasarrufsuz haliyle dakikada ortalama 20-25 litre su tüketimi olan bu alanda en az %50 su tasarrufu elde edilir. Montaj Talimatı

Cevap: Ürünler, amaçlanan işlevini yerine getirmesini teminen 2 yıl boyunca herhangi bir imalat hatasına karşı garanti altındadır. Kurumsal ürünlerde garanti süresi 5 yıldır (kurumsal ürün listesi hakkında tedarikçinizden bilgi alınız).
Devamını oku

Cevap: Su tasarruf kartuşları, standart perlatörlerde de görüldüğü gibi zamanla suyun etkisiyle (aşırı kireç, tortu, inşaat ve tesisat çalışmalarından kaynaklı küçük parçalar) tıkanıp az su akıtabilir. Su tasarruf kartuşları yılda bir sökülerek kubbemsi pislik tutucusu su ve fırça yardımıyla temizlenmelidir.
Devamını oku

Kurumsal Ürün Listesi (Sanayi, Otel, Okul ve Hastanelerde) – www.rcmannesmann.com.tr

Evsel Ürün Listesi – www.sutasarrufu.com